Garncarstwo rodziny Dzieciątkowskich

 

Witam Państwa w pracowni garncarskiej położonej w małej miejscowości o nazwie Czarnybród w województwie wielkopolskim.

Pracownia Garncarska jest prowadzona przez rodzinę Dzieciątkowkich, w której tradycje garncarskie są przekazywane pokoleniowo.

 

 

 

 

 

Wszystkie produkty, które można obejrzeć, a także zakupić w naszym sklepie są ręcznie toczone na tradycyjnym kole garncarskim.

 

Pierwszym etapem jest znalezienie odpowiedniego surowca, glina z której wykonujemy naczynia jest położona na głębokości około 10 metrów. Najczęściej zaopatrujemy się w surowiec jesienią, żeby glina ,, przeleżala swoje" a dokładniej przezimowała, nabierając przez to plastyczności. Następny etap przygotowania surowca odbywa się już w pracowni, glina poddana jest trzykrotnemu walcowaniu i zamoczeniu w pudle zeby nabrała jednakowej konsystencji.  Po odleżeniu tak przygotowany surowiec znów trzykrotnie walcujemy i wyciskamy powietrze, aż w konću  glinę dzielimy na okreslone lusy.

 

Z tak przygotowanym surowcem można siadać na koło garncarskie i zacząć toczyć. Każda pojedyńcza sztuka jest ręcznie toczona na kole garncarskim poprzez odpowiednie ułożenie dłoni.

 

Kolejnym etapem jest suszenie naczyń w pracowni przez około tydzien a nawet dłużej. Dokładnie wysuszone naczynia wypalamy w piecu. W naszej pracowni wypał ceramiki trwa około 18 godzin aż temperatura bedzie sięgała 980-1020 stopni C. Nasza ceramika jest wypalana w tradycyjnym piecu opalanym drewnem, który nadaje niepowtarzalny kolor wypalonym naczyniom. Po pierwszym wypale naczynia są wypalone na biskwit następnie szkliwimy określone sztuki i jeszcze raz je wypalamy w temperaturze około 1000 stopni C. W pracowni do szkliwienia naczyń używam szkliw z Instytutu Szkła i Ceramiki w Warszawie, więc są to szkliwa bezpieczne dla zdrowia, nie zawierają ołowiu i innych metali ciężkich.

 

 
garncarstwo  ceramika  historia  glina